Ընտրական գործընթացների մասին ուսուցողական ֆիլմ
Հունվարի 24-ին Արմենիա Մարիոտ հյուրանոցում տեղի ունեցավ ընտրական գործընթացների մասին ուսուցողական ֆիլմի ցուցադրում:
Ֆիլմը պատրաստել է Հասարակայնության հետ կապերի հայաստանյան ասոցիացիան (APRA)` ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի հովանավորությամբ և ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի փորձագիտական աջակցությամբ:
Բացման խոսքով հանդես եկավ Հասարակայնության հետ կապերի հայաստանյան ասոցիացիայի գործադիր տնօրեն Անուշ Բեղլոյանը: Նրա խոսքերով` ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ ընտրությունների ընթացքում խախտումները տեղի են ունենում պատշաճ գործընթացների չիմացության պատճառով, և ֆիլմի նկարահանմամբ փորձ է արվել լրացնել այդ բացը:
Այնուհետև ներկաներին ողջունեցին ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավար դեսպան Սերգեյ Կապինոսը և ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Գարեգին Ազարյանը: Պարոն Կապինոսը կարևորեց ֆիլմի նշանակությունը այն առումով, որ այն պրակտիկ գիտելիքներ և հմտություններ կտա ընտրական հանձնաժողովների անդամներին: Իսկ պարոն Ազարյանը հավելեց, որ ֆիլմը օգտակար կլինի քաղաքացիների ընտրական մշակույթի բարձրացման գործում և դրա ստեղծումը կարելի է համարել ԿԸՀ-ի և միջազգային կազմակերպությունների համագործակցության լավագույն փորձ:
Ծրագրի իրավաբան փորձագետ Հրայր Թովմասյանը ներկայացրեց ֆիլմի բովանդակությունը և պատասխանեց ներկաների հարցերին: Նրա խոսքերով` ֆիլմը օրենսդրության դրույթների տեսողական աջակցություն է և դարձնում է դրանք ավելի մատչելի, հասկանալի և կիրառելի: Կրելով ուսումնական բնույթ` ֆիլմը մանրամասն ներկայացնում է նախընտրական և ընտրական գործընթացները, ինչպես նաև տեղամասային ընտրատարածքներում այդ գործընթացների մասնակիցների գործառույթները` դիտորդների, վստահված անձանց, ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների, ՏԸՀ նախագահի, քարտուղարի և այլ անդամների:

Образовательный фильм о выборах в РА
24-ого января, в гостинице Мариотт Армения состоялась презентация образовательного фильма о ввыборах. Фильм был изготовлен Армянской Ассоциацией по Связям с Общественностью под патронажем Армянского Офиса ОБСЕ и при содействии экспертов Центральной Избирательной Комиссии.
Со вступительным словом выступила исполнительный директор APRA Ануш Беглоян. П ее словам, исследования показывают, что в основном нарушения в ходе выборов происходят из за незнания процесса выборов, и фильм - это попытка заполнить эту брешь в знаниях участников выборов.
Далее собравшихся поприветствовали посол и управляющий Ереванским Офисом ОБСЕ Сергей Капинос и президент ЦИК Гарегин Азарян. Господин Капинос отметил, что важность данного фильма состоит в его практической помощи членам избирательной комиссии. А господин Азарян добавил, что фильм будет также полезен для поднятия избирательской культуры общества в целом, и его создание можно расценивать как наилучший опыт сотрудничества ЦИК и Междумародных Организаций.
Эксперт по юридическим вопросам проэкта Грайр Товмасян представил содержание фильма и ответил на вопросы собравшихся. По его словам, фильм является визуальным дополнением законодательства и делает его более доступным, понятным и применимым. Будучи образовтельным, фильм в подробнастях описывает все предвыборные и выборные процессы, а также деятельность участников выборов (надзирателей, доверенных лиц, представителей СМИ и т.д.) в областных избирательных участках.