Հանրային լսումներ 2007
APRA-ն շարունակում է «Հայաստանում քաղաքացիական հասարակության դերի ամրապնդումը կառավարման զարգացման գործընթացում» ծրագիրը:
Ծրագրի նպատակն է կառավարման թիրախային ոլորտներում շարունակական երկխոսության և համագործակցության մեխանիզմների ստեղծումը և պատասխանատու կառավարման սկզբունքների խթանումը:
2007 թ. նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին ծրագրի շրջանակներում իրականացվեցին մի շարք հանրային լսումներ` ուղղված կառավարական որոշումների ընդուման հիմքում հասարակության դիրքորոշման առկայության ապահովմանը: Լսումների թեմաները հասարակական առավել մեծ հնչեղություն ստացած և արդիական հարցեր են:
Լսումներից երկուսը տեղի ունեցան արդարադատության նախարարությունում: Արդարադատության նախարար Գևորգ Դանիելյանը լսումների մասնակիցներին ներկայացրեց մի դեպքում ԱԺ-ի կողմից առաջին ընթերցմամբ ընդունված «Հատուկ քննչական ծառայության մասին ՀՀ օրենքի» նախագծի հիմնադրույթները, որոնք կարևորվում են հատկապես կոռուպցիայի դեմ պայքարի տեսանկյունից, մյուս դեպքում` կալանավայրերում հսկողության ձևերը: Նյութերի ամփոփ ներկայացմանը հաջոդում էին ՀԿ-ների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ քննարկումներ, առաջարկություններ:
Հերթական լսումները տեղի ունեցան Երևանի Պետական Համալսարանում: Բանախոսն էր ՀՀ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության հաշմանդամների հիմնախնդիրների վարչության պետ Ջեմմա Բաղդասարյանը: Այս անգամ լսումները վերաբերում էին հաշմանդամների խնդիրներին, նրանց ինտեգրմանը հասարակությանը: Բանախոսն ընդգծեց, որ ՀԿ-ների և նախարարության միջև աշխատանքը պետք է լինի գործընկերային, ինչի հետևանքով դրական արդյունքները շոշափելի կդռանան: Հատկանշական է, որ լսումներին ՀԿ-ների ներկայացուցիչներից և լրագրողներից բացի այս անգամ մասնակցում էին նաև ԵՊՀ ուսանողներ:
Դեկտեմբերի վերջին կայացած հանրային լսումների հաջորդ զույգը կրկին արդարադատության ոլորտին էր վերաբերում: Այս անգամ բանախոսը իրավաբանական գիտությունների թեկնածու Հրայր Թովմասյանն էր: Մասնագիտացված ՀԿ-ների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ քննարկվեցին ԱԺ-ի կողմից առաջին ընթերցմամբ ընդունված «Երևան քաղաքի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքը և 2005 թ. տեղի ունեցած սահմանադրական բարեփոխումների գործնական հետևանքները: Քննարկումների ընթացքում նկատվում էր, որ ՀԿ-ները հիմնականում մտահոգված են այսօր գերխնդիր դարձած կոռուպցիայի արմատավորման և կառավարման գործընթացում հանրային մասնակցության ապահովման խնդրով:
Բոլոր միջոցառումներին ակտիվորեն մասնակցում էին նաև ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչները` թերթեր, հեռուստաընկերություններ, լրատվական գործակալություններ: Հեռուստատեսային հեռարձակումների և տպագիր հրապարակումների միջոցով հասարակությանը ներկայացվում է քաղաքացիական հասարակության դերի կարևորությունը պետական մակարդակով որոշումներ ընդունելու գործընթացում:
Հիշեցնենք, որ «Հայաստանում քաղաքացիական հասարակության դերի ամրապնդումը կառավարման զարգացման գործընթացում» ծրագիրը իրականացվում է APRA-ի և «Երիտասարդական նվաճումներ» ՀԿ-ի համագործակցությամբ:

Public Hearings 2007
APRA continues the “Strengthening civil society role in good governance development in Armenia” project. The vision of the project is to establish mechanisms for the continuous dialogue and cooperation in the target areas of governance and to promote principles of responsible governance.
In November-December 2007 a number of public hearings were conducted, dedicated to current actual problems the society faces. The hearings are aimed at increasing the role of the civil society in public decision-making process.
The first couple of hearings took place in the RA Ministry of Justice. One of them was on the RA Law “On the special investigative service”, which had been adopted by the Parliament in a first reading. The law is believed to be an important tool in fight against corruption. The topic of the second one were the forms of control in penitentiaries. The reports, presented by the Minister of Justice Gevorg Danielyan, were followed by discussions and suggestions.
The next hearings were organized in the Yerevan State University. The topic was presented by Jemma Baghdasaryan – the chief of the Disabled and Elderly Issues Department of RA Ministry of Labor and Social Issues. These hearings concerned the problems of the disabled, their integration to the society. It was mentioned, that the cooperation between the NGOs and the Ministry should be in the form of a partnership, which would produce notable positive results. Besides the representatives of NGOs and journalists, YSU students also participated in these hearings.
The next couple of hearings again concerned justice. This time the host was Hrayr Tovmasyan – PhD in Law. The RA Law “On the state of Yerevan”, adopted in first reading, and the notable results in constitutional reforms of 2005 were discussed with the participation of specialized NGO representatives. The discussions showed that the NGO sector is mainly worried about two problems: corruption and the public participation in democratic governance.
All the events were actively attended by journalists from different media outlets – newspapers, TV, news agencies. The public awareness on the importance of civil society role in decision making is implemented through broadcastings and publications.
To remind, APRA implements the “Strengthening civil society role in good governance development in Armenia” project in cooperation with “Youth for Achievements” NGO.